شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای جدا از اینترنت نیست

اخبار دکتر رسول جلیلی مصاحبه

شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای جدا از اینترنت نیست

شبکه ملی اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای جدا از اینترنت نیست

رسول جلیلی دیگر عضو شورای عالی فضای مجازی در این برنامه درباره الزامات جدیدی که قرار است در فضای مجازی و شبکه های پیام رسان در کشور رعایت شود گفت: الزامات جدید، میزبانی داخلی، مالکیت داخلی و تولید داخلی را در بر می گیرد که با توجه به توان موجود امکان تولید داخل، مالکیت داخل و میزبانی داخلی را داریم.

جلیلی افزود: از تابستان گذشته در جلسات شورای عالی مجازی مقرر شد یک دوره گذار از وضع موجود به وضع مطلوب داشته باشیم که در یک دوره شش ماهه آمادگی ما در سطح دولت، دانشگاه ها و صنعت به گونه شود که وضع موجود را به وضع داشتن پیام رسان اجتماعی داخلی به دو مفهوم تولید داخل و میزبانی داخل تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: مصوبه ای بود که همه اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که اتفاق بدی در این شبکه های اجتماعی در حال وقوع است از سوی دیگر پلیس و قوه قضاییه به عنوان دستگاهی که باید از امنیت کشور حمایت کند نیز عملا دستش بسته است، لذا تصمیم گرفتیم افرادی که تولید محتوا می کنند باید مسئولیت محتواهای تولیدی خود را بپذیرند.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات شبکه ای جدا از اینترنت نیست افزود: ما باید در قلمروی سرزمینی خود اطلاعات داخلی کشورمان را در فضایی امن منتقل کنیم. در حال حاضر روبنا ها در کشور وجود دارد اما فاقد زیرساخت ها هستیم. 

جلیلی گفت: متاسفانه در یک سال گذشته شاهد حضور پررنگ پیام رسان های خارجی در مدارس بودیم که آثار زیانباری داشته اند، در مدارس قوانین رعایت نمی شود و عملا به بهانه تلکیف، کودک را به جبر وارد فضای مجازی می کنند و به دنبال آن کودک در معرض آسیب های این شبکه ها قرار می گیرد، از این رو خواهش می کنم که به داد کودکانمان برسید چرا که فاجعه ای بزرگ در راه است.
منبع خبر: خبرگذاری صدا و سیما

لینک گزارش در منبع اصلی

بیشتر بخوانید: تحقق قوت در فضای مجازی ایران

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *